Naše desatero

Cíle činnosti Spolku ČSPP

Stanovy SČSPP.doc (68,5 kB)

1. Sdružování lidí

2. Prohlubování vzájemných společenských styků

3. Pořádání společenských akcí

4. Publikování

5. Informování

6, Aktivizování dětí, mládežé a dospělých

7. Vytváření nových tradic

8. Vyvolávání a podporování spolupráce

9. Vyvíjení cílových aktivit a projektů

10. Podporování talentů

Historie spolku

První ustavující schůze našeho SVAZU se konala v sobotu 12. 3. 1949 a svolali ji: MUDr. Jan Kubok, JUDr. Josef Srba a Eduard Somerlík. Heslo: "Ať žije věčné přátelství a bratrství národu Českého, Slovenského a Polského". Prvním předsedou svazu byl vybrán pan Eduard Somerlík a následovně tuto funkci zastávali: Alois Ševčík, JUDr. Karol Woznica, JUDr. Josef Srba, Josef Raszyk, Leo Osuchowski, Hilda Jurczyková a v přítomnosti tuto funkci plní Pavel Szlaur. Členská základna se pohybovala v rozpětí od 200 až 700 členů národnosti: české, polské, slovenské, maďarské, řecké, ukrajinské aj.

Akce pro děti:

Obohacením činnosti svazu se staly od roku 1994 akce pro děti a vnuky našich členů: Oblíbený byl HON NA LIŠKU, HLEDÁNÍ POKLADU a MIKULÁŠ. Na tyto akce byly vždy zvány i děti z Dětského domova "Srdce" v Karviné. Jelikož věkový průměr našich členů ovlivnil účast na těchto akcích byly tyto roku 2007 zrušeny.

Sportovní činnost

V rámci tradičních letních slavností přátelství v Karviné - Starém Městě byly pořádány Běhy přátelství konané jako Memoriál k uctění památky všestranného sportovce Františka Drobisze (kulturisty, vytrvalce, horolezce) tragicky zahynulého na Matterhornu v Alpách. Tyto akce s mezinárodní účastí byly nejen pro dospělé, ale i pro děti a mládež všech věkových kategorií. Prvního ročníku v roce 1990 se zůčastnilo 23 závodníků. V roce 1999 již 236 závodníků.

Wycieczki:

W ciągu lat zorganizowano wiele wycieczek krajowych i zagranicznych. Zwiedzano Polskę;, Niemcy, WŁochy, Austrię; i Wągry. Wielkim zainteresowaniem cieszyŁy się jednodniowe wycieczki krajoznawcze lub ekskursje.

Kdo jsme?

Svaz česko slovensko polského přátelství byl a je jediným svazem v České republice, který podporuje neformální neobchodně zaměřené, nýbrž ryze lidské přátelské a kulturní kontakty napříč národnostmi v Karvinském regionu i dále za jeho dosah. Heslo ustavující schůze znělo "Ať žije věčné přátelství a bohatství národů českého, slovenského a polského", jehož smysl aplikujeme v praxi dodnes.

V současné době čítáme 275 členů, pro které výbor organizuje "setkání přátel". Jarní setkání přátel s oslavou dne matek. Podzimní setkání přátel na rozloučenou se slunnými dny. Vánoční setkání s Mikulášem, čertem a dárečky. Kulturní program, občerstvení, tanec a zábava se staly známkou oblíbenosti u členů. Velké přízni se těší každoroční "Ples přátel". Akce pořádáme v Domě PZKO v Karviné - Fryštátě. Charakteristické pro dnešní svaz je přátelská atmosféra členské základny, pracovitý výbor a obětaví úsekoví důvěrníci.

Našim přáním je aby přátelství, které má svaz ve svém názvu bylo přátelství neformální, skutečné a trvalé.

Navštivte některou z našich akcí, rádi Vás uvítáme, případně příjmeme do svých řad.

Spolek ČSPP

Fotogalerie: Historie